Archeologiczna symfonia na bas, chór i orkiestrę
Odkrycia w Banganarti zainteresowały znawców muzyki sakralnej i hymnografii bizantyjskiej. W Polsce te wielkopostne hymny zapisane po grecku na ścianach świątyni nad środkowym Nilem zafascynowały wybitnego kompozytora – prof. Pawła Łukaszewskiego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, znakomitego znawcę muzyki sakralnej.
W marcu 2003 r. „Rzeczpospolita” informowała: „Do kraju powrócili polscy archeolodzy, którzy badali pozostałości chrześcijańskiego kościoła wzniesionego na wyspie na Nilu; dziś miejscowość ta nosi nazwę Banganarti (w języku nubijskim: Wyspa Szarańczy), znajduje się na terytorium Sudanu. Świątynię otoczono murem obronnym, w ten sposób powstała sakralna warownia – miejsce pochówku królów starożytnej krainy Nubii, leżącej w środkowym biegu Nilu, między III a IV kataraktą. Jej początki sięgają VI wieku”.
Laurka dla polskich archeologów
Już wtedy polskie wykopaliska i towarzyszące im prace konserwatorskie zdobyły uznanie międzynarodowej społeczności badaczy. Ale nikt wtedy nie przypuszczał, że ta archeologiczna kampania po upływie dwóch dekad wciąż będzie trwała i doprowadzi do tak nieoczekiwanego i niebywałego finału.
O odkryciach w Banganarti i w ogóle w Dolinie Nilu „Rzeczpospolita” pisała wielokrotnie, informując na bieżąco o dokonywanych tam odkryciach. Samo ich wyliczenie w tym artykule zajęłoby zbyt dużo miejsca. Dlatego pozostańmy przy najważniejszym odkryciu, a są nim dwa kościoły chrześcijańskie wybudowane w odstępie 400 lat – w tym samym miejscu, dosłownie jeden nad drugim, na dwóch poziomach. Mieściło się tam sanktuarium Rafała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta